دکتر میترا مشهدیان،متخصص زنان و زایمان
جلال آل احمد غرب ،بعد از پل آزمایش،أولین پل عابر ،مهدی یک،پلاک ٢٠٩ تلفن: ٨٨٢٥٩٩٢٦-٨٨٢٥٧٤١٦.
خوش آمدید
به سؤالات شما در این وبلاگ پاسخ داده خواهد شد


لذت پدر شدن
لذت پدر شدن


 


 
وقتی همسرتان هیجان زده به سوی شما می آید و خبر بارداری اش را می دهد. روال عادی زندگی تان دگرگون می شود. ممکن است ابتدا هیجانزده شوید و از فرط خوشحالی بخواهید پرواز کنید. شاید هم مات و مبهوت، همسرتان را نگاه کنید تا قضیه ی «پدر شدن» برای تان قابل هضم شود، واقعیت این است که از این لحظه به بعد، زمان تغییر زندگی شما فرا رسیده، چون تولد یک نوزاد با تحولات زیادی همراه است. با همه ی این حرف ها پدر شدن لذتی دارد که بسیاری از مردها را برای تجربه ی این احساس وسوسه می کند. اما بهتر است در این باره آمادگی بیشتری داشته باشید تا به بهترین شکل ممکن از نوزاد نورسیده استقبال کنید و ورود او را به دنیا خوشامد بگویید. می دانید برای آمادگی بیشتر باید چه کار کنید؟
شاید وقتی به پدر شدن خود فکر می کنید، سؤالات مختلفی به ذهن تان خطور می کند یا به دغدغه ذهنی شما تبدیل شود؛ سؤالاتی از قبیل: «آیا واقعاً آمادگی دارم پدر شوم؟»، «از لحاظ مالی چطور باید با قضیه کنار بیایم؟»، «آیا همسر و نوزادم هر دو سالم خواهند ماند؟» و ...
پیشنهاد می کنیم پای حرف پدرهای قدیمی تر بنشینید، مخصوصاً پدر خودتان، تا خیال تان راحت شود که بیشتر آنها پرسش هایی مشابه شما داشته اند!

از همسرتان غافل نشوید
 

بارداری و زایمان با تغییرات ناگهانی هورمون های بدن مادر همراه است که بر حالات روحی و روانی او تاثیر می گذارد. پزشکان معتقدند، اکثر زنان، پس از زایمان، این حالت را تجربه می کنند. بنابراین ضمن اینکه شما از تولد نوزاد خوشحال و شاداب هستید، ممکن است همسرتان غمگین و افسرده شده باشد. در چنین وضعیتی توصیه می شود که هرچه سریع تر، با مسایل مربوط به رسیدگی نوزاد آشنا شوید و در این کار به همسرتان کمک کنید. تحقیقات مختلف نشان می دهد زنانی که شوهران شان بعد از تولد نوزاد، در نگهداری و رسیدگی به امور کودک کمک می کنند، کمتر دچار افسردگی می شوند و شیردهی آنها به نوزاد به مراتب موفقیت آمیزتر است.

ده توصیه برای اینکه پدر خوبی باشید
 

پدر بودن کار ساده یی نیست، اما قطعاً پدری که فعالانه در زندگی فرزندش حضور دارد، بنیاد یک رابطه ی خوب پدر-فرزندی را پی ریزی می کند، پس اگر می خواهید پدر خوبی باشید توصیه های زیر را بخوانید:
1-همواره از مادر فرزندتان حمایت کنید و در حضور کودک به او احترام بگذارید.
2-در کارها به صورت گروهی مشارکت کنید و با همسرتان، در تعلیم و تربیت کودکان سهیم شوید.
3-برای بودن در کنار کودکتان وقت بگذارید.
4-مهربانی و عشق خود را به فرزندتان نشان دهید.
5-از خانواده تان در هر وضعیتی حمایت کنید.
6-ماجراها و داستان های زندگی خود را برای کودکان تان تعریف کنید. آنها از اشتباهات شما درس می گیرند و تجربه می آموزند.
7-در جمع های خانوادگی شرکت کنید و برای خانواده تان وقت بگذارید.
8-الگوی خوبی باشید.
9-در مسایل مهم زندگی فرزندتان با او همراه شوید.
10-توانایی های بالقوه ی خود را برای پدر بودن باور داشته باشید و بدانید هر کودکی، لیاقت داشتن پدری مهربان و با محبت را دارد.

به فکر سلامت نوزاد باشید
 

در طی دوران بارداری مادر، درباره ی سلامت کودک مطالعه کنید تا ببینید برای حفظ سلامتی نوزاد، چه تغییراتی در روش زندگی شما و همسرتان لازم است. مثلاً اگر سیگاری هستید، سعی کنید سیگار را کنار بگذارید؛ چون حضور کودک در محیط آلوده به دود سیگار برایش ضرر دارد. علاوه بر این، رژیم غذایی جدید و سالم تری را برای خانواده در نظر بگیرید و به تدریج غذاهای کم ارزش و ناسالم را از سبد خرید خود حذف کنید.

همیشه منتظر تولدش باشید
 

از نوزاد انتظار نداشته باشید که سروقت به دنیا بیاید، با وجود اینکه حاملگی 38 تا چهل هفته یی طبیعی است، اگر کودک شما یکی، دو هفته زودتر به دنیا آمد تعجب نکنید، به هر حال حول و حوش چهل هفتگی، باید هر لحظه این آمادگی را داشته باشید که همسرتان را به بیمارستان برسانید و پشت در اتاق زایمان، برای تولد یک موجود کوچک و زیبا منتظر بمانید.

بعد از پدرشدن
 

در هفته ی اول تولد، نوزاد نیازهای متعددی دارد که پدر در کنار مادر باید با رفع نیازهای او آشنا شود؛ کارهایی مانند روش شیر دادن، تمیزکردن او و آموزش های ساده دیگری که برای آسایش و راحتی نوزاد باید آنها را بکار ببرید. مواظب کمرتان باشید و تکنیک صحیح بغل کردن کودک را بیاموزید. بغل کردن یک کودک که مدام روی دستان شما تکان می خورد، به مراتب سخت تر از کودک بزرگ تری است که خودش قادر به حفظ تعادلش روی دستان شماست.
همیشه پیشانی کودک را ببوسید تا از این راه، تغییر دمای بدن نوزاد و تب دار بودن او را تشخیص دهید. بیش از حد به کودک لباس نپوشانید، اما همیشه لباس اضافی به همراه داشته باشید. سعی کنید از تمام مراحل رشد فرزندتان لذت ببرید. ممکن است کودکان، هنگام بازی به شما آسیب برسانند و بطور غیرمنتظره اسباب بازی های بزرگی را به طرف تان پرتاب کنند یا به ساق پای تان ضربه بزنند. پس هنگام بازی با آنها احتیاط کنید.

قبل از پدر شدن
 

بعضی از فعالیت ها مانند رفتن به تئاتر، سینما و سفرهای داخلی و خارجی با داشتن نوزاد دشوارتر است. بنابراین قبل از اینکه به فکر پدر شدن بیفتید، با همسرتان به اندازه ی کافی سینما و سفر بروید.
اگر بیرون از اتاق زایمان منتظر تولد اولین فرزندتان هستید، راهی وجود ندارد جز اینکه آرامش تان را حفظ کنید، اضطراب را تا آنجا که ممکن است کاهش دهید و استراحت را از یاد نبرید.
یکی از هیجان انگیزترین اتفاقات دوران بارداری این است که می توانید ضربه های جنین به شکم مادرش را ببینید و با گذاشتن گوش تان روی شکم همسرتان، صدای قلب فرزندتان را بشنوید.
تولد یک نوزاد، زندگی عاشقانه شما را تا حدودی در هم می ریزد. بنابراین برای ابراز عشق و محبت به همسرتان فرصت را از دست ندهید.
منبع:نشریه 7 روز زندگی، شماره 98.

لوگو و بازدید
دکتر میترا مشهدیان،متخصص زنان و زایمان
تعداد بازدیدکنندگان از وبلاگ: 64455